co je LABYRINTfest

Benefiční festival LABYRINTfest je kontinuální projekt zahrnující koncerty, výstavy, divadelní představení a další kulturní akce ve prospěch vzdělávacích aktivit Paměti národa neziskové organizace Post Bellum, zejména Gymnázia Paměti národa. Myšlenkově a duchovně navazuje na odkaz Jana Amose Komenského, zejména na jeho podobenství o fungování lidské společnosti v jeho Labyrintu světa a ráje srdce, od jehož dokončení v roce 2023 uplyne 400 let, a také na úspěšný projekt ORBIS PICTUS Play, který vychází ze stejného odkazu.

 

LABYRINTfest

 

jaký je cíl festivalu

Cílem festivalu je prostřednictvím nevšedních uměleckých zážitků špičkové kvality připomenout odkaz Jana Amose Komenského a výtěžkem z benefiční části projektu podpořit vzdělávací aktivity organizace Post Bellum pro její působení na celém území České republiky, včetně rozvoje Institutů Paměti národa a Gymnázia Paměti národa, a zvýšit v naší společnosti povědomí o jejich aktivitách.

kdo festival pořádá

Pořadatelem a zároveň producentem festivalu je Audabiac, z. s. Jeho začátky se vážou k roku 1998, k prvním velkým povodním na Moravě, kdy Radana a Jiří Waldovi, dnes nositelé Ceny České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění, nabídli pomoc dětským domovům ze zatopených oblastí. V rámci projektu Uměním ke svobodě zprostředkovávali pak během několikatýdenních prázdninových pobytů v jižní Francii i v Čechách dětem z dětských domovů setkávání s inspirativními umělci (např. Vladimírem Suchánkem, Matějem Formanem, Zlatou Adamovskou, Petrem Niklem, Terezou Herz-Pokornou, Jiřím Bělohlávkem, Jiřím Vovsem a mnoha dalšími) v rámci tvůrčích dílen.

Spolek Audabiac zároveň organizoval výstavní cyklus ORBIS PICTUS Play. Základem tohoto projektu, který vznikl v roce 2005, jsou interaktivní expozice Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, PLAY, Sensorium a Vikýře PLAY, rovněž inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy, připravované dle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci, navazovaly na originální výstavní projekty Hnízda her a Zahrada fantazie a hudby realizované na české expozici EXPO 2005 v japonském Aichi a v Galerii Rudolfinum. Navštívily je přes 3 miliony lidí po celém světě, přičemž pražská výstava PLAY od 4. 11. 2010 do 20. 2. 2011 přivítala 110 tisíc návštěvníků. To ji vyneslo na první místo v žebříčku nejnavštěvovanějších výstav v České republice od roku 1989.

 

 

 

chcete se zapojit?

Hledáme dobrovolníky, kteří se chtějí do akcí festivalu zapojit. Rádi uvítáme pomocnou ruku, přivítáme každého s chutí si vyzkoušet nové věci, získat praxi a pomoci s hladkým průběhem festivalu. Ozvěte se nám v sekci kontakty.

Labyrint fest