co je LABYRINTfest
Benefiční festival LABYRINTfest je kontinuální projekt zahrnující koncerty, výstavy, divadelní představení a další kulturní akce ve prospěch vzdělávacích aktivit Paměti národa neziskové organizace Post Bellum, zejména Gymnázia Paměti národa. Myšlenkově a duchovně navazuje na odkaz Jana Amose Komenského, zejména na jeho podobenství o fungování lidské společnosti v jeho Labyrintu světa a ráje srdce, od jehož dokončení v roce 2023 uplyne 400 let, a také na úspěšný projekt ORBIS PICTUS Play, který vychází ze stejného odkazu.
jaký je cíl festivalu
Cílem festivalu je prostřednictvím nevšedních uměleckých zážitků špičkové kvality připomenout odkaz Jana Amose Komenského a výtěžkem z benefiční části projektu podpořit vzdělávací aktivity organizace Post Bellum pro její působení na celém území České republiky, včetně rozvoje Institutů Paměti národa a Gymnázia Paměti národa, a zvýšit v naší společnosti povědomí o jejich aktivitách.
kdo festival pořádá
Pořadatelem a zároveň producentem festivalu je Audabiac, z. s. Jeho začátky se vážou k roku 1998, k prvním velkým povodním na Moravě, kdy Radana a Jiří Waldovi, dnes nositelé Ceny České televize za podnikatelský přínos kultuře a umění, nabídli pomoc dětským domovům ze zatopených oblastí. V rámci projektu Uměním ke svobodě zprostředkovávali pak během několikatýdenních prázdninových pobytů v jižní Francii i v Čechách dětem z dětských domovů setkávání s inspirativními umělci (např. Vladimírem Suchánkem, Matějem Formanem, Zlatou Adamovskou, Petrem Niklem, Terezou Herz-Pokornou, Jiřím Bělohlávkem, Jiřím Vovsem a mnoha dalšími) v rámci tvůrčích dílen.
Spolek Audabiac zároveň organizoval výstavní cyklus ORBIS PICTUS Play. Základem tohoto projektu, který vznikl v roce 2005, jsou interaktivní expozice Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, PLAY, Sensorium a Vikýře PLAY, rovněž inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy, připravované dle umělecké koncepce Petra Nikla ve spolupráci s českými a zahraničními umělci, navazovaly na originální výstavní projekty Hnízda her a Zahrada fantazie a hudby realizované na české expozici EXPO 2005 v japonském Aichi a v Galerii Rudolfinum. Navštívily je přes 3 miliony lidí po celém světě, přičemž pražská výstava PLAY od 4. 11. 2010 do 20. 2. 2011 přivítala 110 tisíc návštěvníků. To ji vyneslo na první místo v žebříčku nejnavštěvovanějších výstav v České republice od roku 1989.